Aktualności

200 rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki- konkurs

 

Tematyką życia naszego bohatera narodowego w sposób szczególny zainteresował nas jego daleki potomek, a nasz Przyjaciel, Robert Kościuszko. Niektórzy z Was mogli poznać Roberta jako ewangelizatora, mówcę ("Każdy tata czyta dzieciom"), czy wreszcie jako pisarza. Z okazji okrągłej rocznicy śmierci Tadeusza (ur. 04.02.1846, zm. 15.10.1817), powstał wiersz, napisany przez Michała Kościuszkę, syna Roberta. Kim dla nas dzisiaj jest Tadeusz Kościuszko? Czego możemy się od Niego nauczyć? Jakich błędów wystrzec? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań pozostawiamy dla każdej i każdego z nas.
Tym czasem zapraszamy do lektury wiersza...

SARATOGA

Niczym jesienne liście klonów, czerwone lśnią
w słońcu mundury armii pokonanej. Grają
na piszczałkach bitewny hymn dzielnych oddziałów

Jankesi, świętujący, bo już złożono broń.

Drżące ręce opiera o umęczoną skroń,

Szeptem dziękując Bogu, jak to ma w zwyczaju,

Głęboko zadumany w niedalekim gaju,

siedzący na uboczu Polski Timoleon.

Patrzy na kolonistów - na zwycięzców w chwale.

Myśl jednak od wydarzeń zostaje daleka;

Serce w piersi spokoju nie chce zaznać wcale.

Spogląda tam, gdzie słońce wschodzi, tam gdzie rzeka

Hudson zmierza, by musnąć oceanu fale,

Gdyż gdzieś tam jeden jeszcze kraj na wolność czeka.


(Michał Kościuszko, Julianów 2017)

Uwaga, Uwaga!
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Kościuszko, mamy dla Was książki podpisane przez Autora- to będą nagrody dla zwycięzców ZABAWY. Wystarczy prawidłowo odpwoiedzieć na 3 pytania i podzielić się swoją opinią. Gotowi? Zaczynamy!

 

PS: Więcej o Tadeuszu Kościuszce możemy dowiedzieć się w fabularyzowanej powieści "Syn Wolności", cz 1 i 2. Dostępne są one na stronach Wydawnictwa: